
ЗАЕДНО!
ЗА БЪЛГАРСКОТО ЗЕМЕДЕЛИЕ


Здравей ! Тук можеш намериш ценна информация относно приоритетите на групата "Обнови Европа"за устойчиво, конкурентно и справедливо земеделие както и какво успя да свърши делегацията на ДПС в Европейския парламент. Също така, аз и моят екип сме подготвили отговори на най-често задаваните въпроси касаещи тези теми. Ако не успееш да намериш отговора, които търсиш, можеш да зададеш въпрос директно на мен и моят екип.
ПОДНОВЯВАНЕ НА ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ЕВРОПА ЗА УСТОЙЧИВО, КОНКУРЕНТНО И СПРАВЕДЛИВО ВЪЗНАГРАДЕНО ЗЕМЕДЕЛИЕ В ЕС
Фермерите играят незаменима роля в нашето общество. В целия Европейски съюз (ЕС) фермерите се борят с нарастващите цени на суровините, ниските цени на техните продукти и ниските доходи, общата регулаторна и административна тежест и нелоялната конкуренция в хранителната верига на ЕС и от трети страни. Тъй като политическата група се ангажира да предостави осезаеми решения за фермерите, Renew Europe обещава решителни действия за справяне с тези проблеми. Ние осъзнаваме спешността на прилагането на такива решения без допълнително забавяне. Неотложността от облекчаване на тежестта върху нашите фермери и предприятия, като същевременно оставаме в съответствие с общите цели на Зелената сделка, е много ясна и разбрана от Renew.
Решения могат да бъдат намерени, когато всички институции на ЕС действат своевременно и отзивчиво и включат фермерите в конструктивен диалог.
Renew Europe се ангажира да предлага следните решения и действия за нашите фермери.

Краткосрочни действия
Създаване на устойчив механизъм за търговските потоци Украйна-ЕС: 1.Разширяване на защитните мерки, приети съгласно автономните търговски мерки на Украйна, за зърнени култури, маслодайни семена, ключови култури и животински стоки; 2. Подкрепа на всички държави-членки при създаването на всеобхватна система за лицензиране на износ/внос с Украйна, за да се позволи подробен мониторинг на селскостопанските продукти от тяхната точка на влизане във всяка държава-членка на ЕС до тяхната точка на местоназначение. Системата се наблюдава от Европейската комисия; 3. Налагане на такси, адаптирани към крайната дестинация на продуктите; 4. Инвестирайте в склад и логистика; 5. Налагане на стандартите на ЕС, ако продуктът(ите) са предназначени за пазара на ЕС; 6. Ако се прилага възстановимо мито, насочете тези пари към бюджета, предназначен за финансиране на военните усилия в Украйна.
Призовава държавите-членки да намалят данъка върху възобновяемите горива, като например биогаз, за да намалят зависимостта на ЕС от внос на гориво, като същевременно предоставят на земеделските производители нови възможности за доходи.
Увеличаване на прага „de minimis” за държавна помощ за земеделие.
Призовава Европейската комисия спешно да направи оценка на прилагането на Директивата относно нелоялните търговски практики и да я измени съответно, за да утвърди твърдо позицията на земеделските производители във веригата на стойността. Предлагаме да направим това, наред с други неща, чрез прилагане на съществуващите разпоредби относно наказанията и санкциите, като същевременно използваме по най-добрия начин всички налични инструменти в Регламента за общата организация на пазара (ООП), с цел увеличаване на доходите на производителите и прозрачност на ценообразуването на пазарите на храни и за справяне с несъответствията между изкупните цени на фермите и потребителските цени.
Намалете драстично административната тежест, като настоявате Европейската комисия и държавите-членки да намалят и опростят задълженията за докладване във всички съответни законодателства на ЕС и национални законодателства, да подобрят използването на сателитни технологии и дистанционно наблюдение и да спрат напълно златното покритие на Общата селскостопанска политика (ОСП) и Законодателство, свързано с ОСП на национално ниво.
Позволете използването на преработен оборски тор с нисък потенциал за излужване и висока агрономична стойност, който да служи като заместител на химически торове в уязвимите на нитрати зони, както е определено съгласно Директивата за нитратите. Това би могло да намали разходите за земеделските производители поради по-малко изисквания за химически торове и да стимулира производството на биогаз и трябва да бъде направено по начин, който гарантира постигането на целите на Директивата за нитратите, съчетано с висока степен на защита на околната среда и здравето.
Подобрете процедурата за одобрение на активни вещества (ПРЗ) на продукти за растителна защита и подобрете усвояването на алтернативи с нисък риск чрез следните конкретни стъпки: 1. Увеличете разпределението на ресурсите за Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), Европейската комисия и националните органи на държавите-членки, за да се даде възможност за повече разрешения годишно; 2. Изискване от държавите-членки да създадат специална лента за разрешаване на продукти за биоконтрол; 3. Разрешаване на временно разрешение за ПРЗ с нисък риск и продукти за биоконтрол, ако пълната процедура все още не е завършена, но се очаква да бъде благоприятна; 4. Определяне на строги срокове за оценка на компетентните органи на държавите членки – 12 месеца за обикновени активни вещества и 6 месеца за биоконтрол; 5. Публикуване на насоки за процедурата за кандидатстване за одобрение на вещества за биоконтрол, както и изискванията за липсващи данни за съответните подкатегории агенти за биоконтрол от Европейската комисия.
Прилагане на рамката за сертифициране за премахване на въглерод, отглеждане на въглерод и съхранение на въглерод в продуктите, за да предостави на фермерите възможност за допълнителен доход.
Продължете да се борите срещу нелоялната глобална конкуренция в хранително-вкусовия сектор. Трябва да се стремим да използваме Световната търговска организация (СТО) и нашите споразумения за свободна търговия (ССТ) като платформи за сътрудничество и действия за повишаване и поддържане на производствените стандарти. Вносните продукти трябва да отговарят на сравними международни стандарти в полза на производителите и потребителите. Освен това те трябва да отговарят на европейските стандарти за здраве и безопасност като условие, което не подлежи на обсъждане.
Дайте мандат на вицепрезидент на Европейската комисия да наблюдава цялостната интеграция на селското стопанство, околната среда, търговията, политиката на разширяване и аспектите на конкуренцията, свързани с веригата за доставка на храни.
Оценете предимствата и недостатъците на разширяването на портфолиото на комисаря по земеделието към селското стопанство и продоволствения суверенитет, за да се интегрира по-добре широката и припокриваща се гама от икономически, социални и екологични аспекти на устойчивостта.
Помислете за спешен финансов пакет за селскостопанския сектор, за да помогнете на производителите да преодолеят настоящата икономическа криза, като се обърне специално внимание на малките и средни предприятия, както и на младите фермери.
Подкрепете стратегическия диалог за селското стопанство, стартиран от Европейската комисия, и гарантирайте, че земеделските стопани са правилно включени във вземането на решения на всички нива. Podkrepete strategicheskiya dialog za selsk
Средносрочни
дългосрочни действия
Оценете капацитета на настоящата ОСП да реагира на изменението на климата и пазарната криза и повишете гъвкавостта на държавите членки да адаптират своите стратегически планове за ОСП към неочаквани ситуации, като същевременно гарантират устойчиво производство на храни и гарантират стратегическа автономия на ЕС в дългосрочен план. Бъдещата ОСП следва допълнително да предложи механизъм за прехвърляне на стойност, който би позволил справедливо разпределение на разходите, свързани с екологичния преход, между земеделските стопани и останалата част от веригата на стойността на хранително-вкусовата промишленост и би отразил допълнителните разходи, свързани с предоставянето на биоразнообразие и екосистемни услуги от земеделския производител в цената на вратата на фермата. Освен това бъдещата ОСП следва да продължи да се стреми към справедливо разпределение на подкрепата между и в рамките на държавите-членки.
Представяне на оценка и предложение за справедливо разпределение на добавената стойност в рамките на веригата за доставка на храни като част от дългосрочната законодателна рамка относно стратегията за устойчива хранителна система и ангажиране на частта надолу по веригата на доставката да насърчава интегрираните критерии за устойчивост на ев ропейските ферми .
Стимулирайте обновяването на поколенията в селското стопанство в съответствие с предложенията, направени в неотдавнашния доклад на Европейския парламент относно „Обновяването на поколенията в ЕС – ферми на бъдещето“.
Стимулиране на ролята на жените в селското стопанство, включително като призове Европейската комисия незабавно да излезе със съобщение относно жените в селското стопанство, за да идентифицира инструменти за противодействие на свързаните с пола пречки в сектора.
Налагане на проверка на селските райони и персонализиране на законодателството на ЕС от специфичен за региона подход, за да направят тези политики подходящи за целта за тези, които живеят и работят в селските райони.
Иницииране на размисъл относно преразглеждането на системата за управление на риска, включително механизма за средно олимпийско ниво, за справяне с въздействието на изменението на климата и пазарните кризи.
Увеличаване на усилията на ЕС за разрешаване на търговски спорове с трети държави, като Съединените щати и Китай, също така с цел избягване на несправедливи ответни мерки срещу сектори, като сектора на хранително-вкусовата промишленост, които са непропорционално засегнати поради подобни спорове.
Възложете на Европейската комисия да представи анализ на разходите и ползите от кумулативните изисквания към селскостопанския сектор на ЕС, произтичащи от екологичното, здравното и друго законодателство. Въз основа на цялостна оценка на въздействието, като се вземат предвид екологичните, социалните и икономическите аспекти, Европейската комисия следва да предложи конкретни решения за намаляване на бюрокрацията, намаляване на разходите и рационализиране на задълженията за земеделските производители, като същевременно поддържа целите на Зелената сделка. Освен това Европейската комисия следва да изготви основен план за финансиране и благоприятстване на прехода към устойчива и конкурентоспособна селскостопанска и хранителна система, като идентифицира недостига на финансиране и мобилизира необходимото частно и публично финансиране.
Какво свърши
делегацията на дпс
В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
2019 - 2024
Делегацията на ДПС в Европейския парламент за мандат 2019-2024 г. следва ясна и последователна позиция в защита на българското земеделие. Ето и постигнатите резултати, изразени в числа:
Запазване на обвързаната подкрепа по Общата селскостопанска политика за периода 2023-2027 г., което дава възможност на земеделски стопани в секторите плодове и зеленчуци и животновъдство да получат помощ в размер на
1,205 000 000
милиарда лева
Запазване на преходната национална помощ за овцевъдство и козевъдство - 107 милиона лева могат да получат над 5000 овцевъди и козевъди за периода 2023-2027 г.
- запазване на преходната национална помощ за говедовъдство - 128 милиона лева могат да получат над 3500 животновъди за периода 2023-2027 г.
128 000 000
милиона лева
План за развитие на биологичното производство, който включва по-добър и улеснен достъп до пазари чрез къси вериги за доставка, директни продажби, сдружаване на биопроизводителите; насърчаване на преработката на биологични суровини и добавяне на стойност към българските биологични храни; включване на биопродуктите, като задължителен елемент от менюто на обществени заведения за хранене.
био
земеделие
Създаване на нов инструмент за реакция при кризи по Общата селскостопанска политика - нов финансов резерв в размер на най-малко 880 милиона лева годишно;
- увеличение на таваните за държавни помощи по Временната рамка за подпомагане;
880 000 000
милиона лева
Eтикетиране на етеричните масла -делегацията на ДПС в ЕП събра подкрепа като запази сегашният режим за третиране на етеричните масла. От Регламента за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP) бяха премахнати всички разпоредби, които биха довели до затруднения в дейността на българските производители. Това дава възможност България да запази позицията си на основен производител на лавандулово, розово и други етерични масла в света. По последни данни регистрирани са над 2800 земеделски стопани, отглеждащи маслодайни рози с обща площ от 45 000 дка и производство на 14-15 000 тона розов цвят годишно, основно в Стара Загора. С площи от 70 000 дка България добива 155 тона лавандулово масло.
15 000
тона
Подобряване на схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ - годишно са обхванати над 432 000 деца от над 3300 учебни заведения, а средствата са близо 35 милиона лева.
35 000 000
милиона лева
Инвестиции в сектор „Земеделие“ по Плана за възстановяване и устойчивост - по стълб „Зелена България“, компонент „Устойчиво земеделие“ са предвидени 986 милиона лева (457 милиона лева от Механизма за възстановяване и устойчивост и 529 милиона лева национално съфинансиране).
986 000 000
милиона лева
Гарантиран бюджет за малките земеделски стопани - 178 милиона лева са предвидени само за малките стопанства, като тази сума ще се увеличи значително тъй като малките производители имат приоритет и по другите мерки от Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони 2023-2027 г.
178 000 000
милиона лева
запазване на преходната национална помощ за тютюнопроизводителите -315 милиона лева могат да получат близо 8300 тютюнопроизводители за периода 2023-2027 г.
315 000 000
милиона лева
Финансова помощ за земеделците за справяне с последствията от Ковид пандемията и от войната в Украйна: българските земеделци са получили 1,131 милиарда лева по над 129 000 заявления за периода 2020-2023 г.
1, 131 000 000
милиарда лева
Предвидимост между двата програмни периода с преходен период от две вместо една година (2014-2020 и 2023-2027) - това позволи продължаване на плащанията без прекъсване през 2021 и 2022 г. преди влизане в сила на новата законодателна рамка. Благодарение на законодателната сигурност на българските земеделци, както и на други допустими бенефициенти по ПРСР 2014-2020 и директни плащания г. бяха изплатени средства в размер на над 4,342 милиарда лева по над 196 000 заявления.
4, 342 000 000
милиарда лева
Индустриални емисии за животновъдните стопанства с едър рогат добитък- Делегацията на ДПС в Европарламента бе съвносител на измененията, които изключиха на едрия рогат добитък от обхвата на Директивата за индустриалните замърсители Делегацията на ДПС в ЕП събра подкрепа като запази извън на приложното поле включване в обхвата на директивата на животновъдните стопанства, които отглеждат повече от 150 единици едър рогат добитък. Това засяга 208 говедовъдни стопанства в България, които няма да се налага да правят първоначални инвестиции за закупуване на инсталации и допълнителни разходи, които възлизат на до 50 000 лева годишно.
50 000
хиляди лева
Подобряване на схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ - годишно са обхванати над 432 000 деца от над 3300 учебни заведения, а средствата са близо 35 милиона лева.
35 000 000
милиона лева
Закон за възстановяване на природата - Законът за възстановяване на природата цели възстановяване на увредените екосистеми във всички страни от ЕС, да спомогне за постигането на целите на ЕС в областта на климата и биологичното разнообразие и да подобри продоволствената сигурност. Делегацията да ДПС в ЕП подкрепи възможността за отлагане на целите по Закона за възстановяване на природата в случай на тежки социално-икономически последствия. Също така, подкрепи създаване на нов специален финансов инструмент за целта при необходимост.
природа
екосистеми
Гарантиран бюджет за младите фермери - 443 милиона лева могат на получат младите земеделски стопани по мерките от Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони 2023-2027 г.
443 000 000
милиона лева
Мерки за биологичното земеделие - 715 милиона лева са предвидени за биопроизводители по Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони 2023-2027 г. В допълнение, биологичното производство е подпомагано и по плащанията за площ, екосхемите и обвързаната подкрепа.
715 000 000
милиона лева
Запазване на инвестициите за напояване по Общата селскостопанска политика - 195 милиона лева от Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони 2023-2027 г. ще бъдат инвестирани в инфраструктура за напояване.
195 000 000
милиона лева
Дерогация за Стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) за 2023 и 2024 г. - в резултат на изпратени писма от делегацията на ДПС, Европейската комисия предложи стандарт ДЗЕС 8 да не се прилага за 2023 и 2024 г. Това позволява за земеделците да не заделят минимален дял обработваема земя за непроизводствени площи (земя под угар).
2023-2024
година
Директиви за „закуските“ - с преразглеждането на Директивите за „закуските“ делегацията на ДПС в ЕП постигна по-добра защита производителите на мед от фалшификации на меда. Над 9200 пчелари в България, които са предимно малки земеделски производители, ще бъдат по-добре защитени от нелоялната конкуренция на „фалшивия мед“. С промените се въвеждат и мерки за по-добра информираност на потребителите при етикетиране на продукти като мед, плодов сок, конфитюр и мармалади.
9 200
пчелари
Запазване на инвестициите за селските общини по ОСП и Дългосрочна визия за селските райони в ЕС- делегацията на ДПС в ЕП защити необходимостта от инвестиции в малките общини. Подобряването на качество на живот и на услуги в селските общини ще продължат като в 231 селски общини в България имат възможност да инвестират близо 979 милиона лева по Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони 2023-2027 г.
979 000 000
милиона лева
Въглеродно земеделие и рамка за сертифициране - тази рамка е доброволна и е с цел да поощри земеделците да прилагат практики и мерки, като печелят от въглерода (СО2), който улавят или съхраняват. Въглеродното земеделие е нов и зелен бизнес модел за фермерите.
CO2
въглеродно земеделие
ДПС направи първа по рода си среща на представители на 17 земеделски асоциации с комисаря по земеделие в Брюксел.
17

Бяха организирани и две информационни кампании за Общата селскостопанска политика и Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България. На проведените 15 срещи в цялата страна над 1300 земеделски производители бяха запознати с новите изисквания.
Пакет „Подготвени за цел 55“ - конкретните стъпки за реализиране на Зеления пакт се съдържат в законодателния пакет „Адаптиране към цел 55“, който бе представен от Европейската комисия през юли 2021 г. Той включва широк кръг промени в области като енергийна ефективност, възобновяеми източници на енергия, търговия с емисии, изисквания към леките и лекотоварните автомобили, както и въвеждане на въглероден налог върху вноса.
Какво сме предложили и подкрепили ние от ДПС
Всяка страна член по всяка директива да има правото да договаря свой национален план в зависимост от стартовата и позиция, градация на целите и етапи на изпълнение.
Гарантиране на техническа помощ за страните членки, в някои случаи и за фирмите инвеститори и МСП.
Неутралност на технологиите, което дава възможност за национални решения и използване на специфични ресурси. Използване на най-нови научни доказателства.
Възможности за инвестиции от частния сектор.
Срокове и изисквания за междинни оценки, които да бъдат последвани от решения за продължаване или прекратяване на прилагането при негативен икономически ефект.
Намаляване на административната тежест.
Дигитализация и на инвестициите и на управлението им.
Синергия между директивите и с инструментите за финансиране, както исъс стратегическите документи на Комисията.
По възможност регламентиране на общи Европейски цели и вариации за страните членки в зависимост от стартовите показатели.
Изпълнение на целите на Зеления пакт.
Защита и възможности за МСП, микропредприятия и малки производители в земеделието.
Опростени национални проверки за малки производители на възобновяема енергия.
Устойчиво използване на ресурсите (биомаса/биоенергия и гори).
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
-
Какво представлява новият инструмент за реакция при кризи?Това е финансов резерв, осигуряващ минимум 880 милиона лева годишно за поддържане на стабилност и реакция при земеделски кризи.
-
Как мога да защитя своето земеделско стопанство от природни бедствия?Изграждането на ефективна система за управление на риска, включително застраховане на културите и съоръженията, е ключово. Също така, прилагането на устойчиви практики като почвозащита и водосберигащо земеделие може да помогне за намаляване на уязвимостта към климатични промени и екстремни метеорологични явления.
-
Какви са инициативите на ДПС за образование и социална интеграция на младежите?ДПС подкрепя удвояването на бюджета за програмата Еразъм+ и инициативата АЛМА, която насърчава младите хора в неравностойно положение да подобрят своите умения и знания. Също така, разширяването на обхвата на Европейската гаранция за младежта предлага възможности за образование и интеграция на пазара на труда за младежи между 15 и 29 години, които не работят и не учат.
-
Как се поддържа устойчивостта в земеделието сред малките общини?ДПС поддържа инвестиции в малките общини чрез ОСП и Дългосрочната визия за селските райони, като в 231 селски общини в България се предвижда инвестиране на общо 979 милиона лева по Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони 2023-2027 г.
-
Какви субсидии са налични за млади фермери?Субсидиите могат да варират в зависимост от държавата и могат да включват финансова подкрепа за стартиране, помощ за закупуване на земя или оборудване, както и субсидии за екологично земеделие. Проверете местните програми за подробности.
-
Как мога да реализирам продукцията от моето земеделско стопанство?Разработете стратегия за директни продажби (например, фермерски пазари, онлайн магазин), установете партньорства с местни магазини и ресторанти, и използвайте социални медии за промоция на вашите продукти. Също така, участието в земеделски изложения и панаири може да помогне за изграждане на бранд и разширяване на клиентската база.
-
Какви мерки са предприети за подкрепа на земеделието в условия на климатични промени?ДПС подкрепя създаването на нови финансови инструменти и увеличаване на гъвкавостта в стратегическите планове на ОСП, за да отговорят адекватно на климатичните предизвикателства и пазарни кризи, гарантирайки устойчиво производство на храни и стратегическа автономия на ЕС.
-
Каква е ролята на ДПС в подкрепа на българското земеделие в Европейския парламент?ДПС следва последователна политика за защита на интересите на българските земеделски стопани, като се фокусира върху поддържането на обвързана подкрепа и гарантиране на значителни бюджети за различни сектори в земеделието за периода 2023-2027 година.
-
Каква подкрепа получават малките земеделски производители?Малките земеделски стопани получават гарантиран бюджет от 178 милиона лева, като тази сума се увеличава значително благодарение на приоритетното им третиране.
-
Какви действия са предприети за подкрепа на въглеродното земеделие?Въглеродното земеделие е подкрепено с рамка за сертифициране, която е доброволна и има за цел да стимулира земеделците да прилагат практики, които помагат за улавяне или съхранение на въглерода, създавайки нови възможности за допълнителни доходи.
-
Какви са предизвикателствата при управлението на земеделско стопанство?Предизвикателствата включват климатичните промени, устойчивостта на вредители и болести, колебанията на пазарните цени, управлението на ресурсите (вода, почва, биоразнообразие) и спазването на регулаторните изисквания. Важно е да се разполага с добър бизнес план и умение за адаптация към променящите се условия.
-
Как мога да стана млад фермер и какви са изискванията?За да станете млад фермер, трябва да сте на възраст под 40 години и да не сте стартирали собствено стопанство преди. В повечето случаи се изисква да имате подходящо образование или опит в земеделието, както и да изготвите бизнес план за развитие на стопанството си.
-
Какви мерки са предвидени за младите фермери?За младите земеделски стопани са предвидени 443 милиона лева по мерките от Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони за периода 2023-2027 година.
-
Какви стъпки са предприети за защита на земеделските производители от нелоялна конкуренция?В рамките на Европейския парламент, ДПС и групата "Обнови Европа" работят за укрепване на позицията на фермерите в хранително-веригата чрез изменение на Директивата за нелоялни търговски практики и засилване на санкциите и контрола за спазването на регулациите, защитаващи производителите.
-
Какви действия предприема ДПС за подкрепа на земеделските производители през кризи?ДПС е осигурило финансова помощ на земеделските стопани за справяне с последиците от Ковид-19 и войната в Украйна, като е разпределено общо 1131 милиарда лева по заявления за периода 2020-2023 г.
-
Какви видове земеделски култури са най-подходящи за моя регион?Това зависи от климатичните условия, типа на почвата и наличните ресурси във вашия регион. Препоръчително е да проведете пазарно проучване и да се консултирате с местни агрономи за най-добрите култури за вашата област.
-
Какви мерки са въведени за етикетирането на етеричните масла?ДПС е подкрепило запазването на текущия режим, позволявайки на България да остане водещ производител на етерични масла.
-
Как мога да намеря финансиране за моето земеделско стопанство?Възможностите за финансиране включват държавни и европейски субсидии, банкови заеми, кредити от кооперации и аграрни кредитни организации, както и частно финансиране. Важно е да представите убедителен бизнес план и да демонстрирате потенциал за устойчив растеж.
-
Как мога да увелича приходите от моето земеделско стопанство?Разнообразяването на културите и продуктите, добавянето на стойност чрез преработка на продукцията (например, производство на сирена, консерви и др.), и директните продажби на крайни потребители могат значително да увеличат приходите. Също така, използването на иновативни технологии и практики може да намали разходите и да подобри ефективността.
-
Какви финансови средства са предоставени за биологичното земеделие?За поддържане и развитие на биологичното земеделие са отпуснати 715 милиона лева, с допълнителна подкрепа чрез еко схеми и обвързана подкрепа.
-
Какви мерки са предприети за увеличаване на инвестициите в напояването?Стратегическият план предвижда инвестиции от 195 милиона лева в инфраструктура за напояване за периода 2023-2027 година.
-
Какви са основните национални изисквания за земеделски стопани?Националните изисквания включват регистрация на земеделското стопанство, спазване на стандарти за околната среда и животновъдство, както и прилагане на устойчиви земеделски практики. Също така е важно да се спазват всички правила за безопасност на храните и труда.
-
Какви мерки са взети за защита на пчеларите и производителите на мед?С преразглеждането на "Директивите за закуските", ДПС е постигнало по-добра защита на производителите на мед от фалшификации. Това включва мерки за по-добра информираност на потребителите относно етикетирането на мед и други продукти, което помага на малките земеделски производители да се защитят от нелоялна конкуренция.
-
Как ДПС подкрепя дигитализацията в земеделието?ДПС насърчава дигитализацията и опростяването на административните процедури в земеделието чрез внедряване на иновативни технологии за управление на инвестициите и мониторинг на земеделската дейност, което улеснява земеделските производители в тяхната работа и повишава ефективността.
-
Как мога да подобря устойчивостта на моето земеделско стопанство?Устойчивостта може да се подобри чрез ротация на културите, използване на естествени торове и биологична борба с вредители, инвестиции в обновяеми енергийни източници и минимизиране на водната консумация.
Свържи се с мен и моят екип за да ти помогнем!
